A személyiségbeli változások előrejelzik a demenciát
A cikk szerint a kutatók 54 Alzheimer-kórral diagnosztizált betegnél, kontrollcsoport ellenében vizsgálták a kísérleti alanyok személyiségvonásait az ötfaktoros modell strukturált kérdőívének segítségével. Családtagjaikkal a NEO-PI-R-t töltötték ki, annak érdekében, hogy a vizsgálati személyek pszichikai állapotáról 5 évre visszamenőleg, felvilágosítást tudjanak kapni. Az eredmény alapján kimondható volt, hogy azoknál a személyeknél, akik Alzeimer-kórt állapítottak meg, jóval magasabb volt a neuroticizmus (főként a szorongás, depresszió és a vulnerabilitás) a kontroll csoporthoz képest, viszont jóval alacsonyabb az extraverzió (a társaságkedvelés, az asszertivitás, az aktivitás, az izgalomkeresés, és a pozitív érzelmek), a nyitottság (fantázia, esztétika, cselekvés, ötletek, és értékek) és a lelkiismeretesség (kompetencia, kötelesség, teljesítményre törekvés, önfegyelem) - viszont nem volt nagy eltérés a barátságosságot illetően. A kutatók egyértelműsítették, hogy longitudinális tanulmányra lenne szükség ahhoz, hogy biztosan ki lehessen jelenteni, hogy a személyiségbeli változások valóban az Alzheimer-kór előfutárai-e vagy sem, és ha igen, akkor milyen mértékben. Az Alzheimer-kórban szenvedő betegek személyiségvonásainak mélyebb ismerete újdonságot jelentene a kezelésben és késleltethetné a tünetek elhatalmasodását. A tanulmány nyilvánvalóan heterogén, és hiányosságokat hordoz magában, pl. a hozzátartozó idealizálhatja a beteg korábbi állapotát, mivel a beteg aktuális állapotában jóval nehezebb az együttműködés, tehát minden, ami a múltba vezet vissza, az jóindulatú, pozitív torzítás eredménye is lehet.
A szerzők arra is kitérnek, hogy a személyiségbeli változások a betegség elején lépnek fel, emiatt a betegség könnyebben felfedezhető, tehát érdemes odafigyelni a jelenségre.
Pocnet, C., Rossier, J., Antonietti, J.-P., von Gunten, A. : Personality Changes in Patients With Beginning Alzheimer Disease, The Canadian Journal of Psychiatry, Vol 56, No 7, July 2011.